وب سایت تخصصی حیات وحش ایران
شنبه 09 اسفند 1399 8:12
فهرست
· صفحه اصلي
· مقالات
· دانلود
· پرسشهای متداول
· لینک های مرتبط
· بخش های خبری
· ارتباط با ما
· گالری تصاویر
· جستجو
· مناطق چهارگانه‌ ایران
· فهرست پرندگان ایران
· فهرست پستانداران ایران
· فهرست خزندگان ایران
· فهرست دوزیستان ایران
· فهرست ماهیهای ایران
جدیدترین مقالات
· كفتار راه ر...
· زندگی دلفی...
· معرفی دلفی...
· هوبره  Houbara...
· کل (پازن) و ...
کاربران آنلاین
· مهمانان آنلاین: : 1

· اعضای آنلاین: : 0

· اعضای ثبت شده: : 268
· جدید عضو: : Mohammad
خوش آمدید
ایران زیستگاه گونه های متنوع جانوران وحشی است. بیشتر این حیوانات خطری برای انسان ندارند، و ما می توانیم در کمال امنیت و بدون ترس از  آنها از مناطق روستایی و جنگلی استفاده کنیم. برخی از حیوانات در جنگل ها و بعضی دیگر در کوهستان ها زندگی می کنند.
حيات وحش ارزش و كاركرد مهمي در پايداري اكوسيستم ها و چرخه هاي مواد و انرژي دارد، به طور مثال برخی گونه ها در انتشار دانه ها در طبيعت و زير و رو كردن خاك نقش مهمي دارد. از انواع ديگر اين  کارکردها ميتوان به تنظيم جمعيت، كنترل موجودات بيماري زا، از بين بردن لاشه ي حيوانات اهلي و وحشي و.... اشاره كرد. بعضي از انواع حيوانات وحشی در آزمايشگاه ها به عنوان نمونه استفاده مي شوند. همچنین از پرندگان به عنوان گونه هاي انديكاتور(شاخص) استفاده می شود.
امروزه دانشمندان بدون هیچ تردیدی اطمینان پیدا کرده اند که حیات وحش در معرض خطر جدی قرار گرفته است. در صورتی که اقدامی صورت نگیرد، ممکن است هزاران گونه جانوری سریعاَ به مرز انقراض برسند. 
Podoces Pleski زاغ بور
نام: زاغ بور ایرانی Podoces Pleskei
عکاس: امیر جعفری
وظیفه ای که پیش روی جهان قرار گرفته است، محافظت از حیات وحش به منظور تضمین آینده طولانی آنها می باشد. راه حل این مشکل معمولاَ آنچنان که به نظر می رسد روشن و واضح نیست با این حال حفاظت از محیط زیست در بسیاری از شاخه ها مطرح است؛ بسیاری از مردم گمان می کنند که بهترین راه برای محافظت یک گونه حیوانی پرورش دادن آن است، به شکلی که خود بتواند از خود محافظت نماید. اما بعضی ها فکر می کنند که شکار حیوانات باید کاملاَ ممنوع شود.
 گیاهان نیز به محافظت و مراقبت خاصی نیازمند هستند. قطع بی رویه درختان و از بین بردن مراتع طبیعی نقش مهمی در تخریب محیط زیست و  مختل شدن اکوسیستم دارند.
اولین گام در حفاظت محیط زیست، شناسایی و کسب اطلاعات مرتبط در این زمینه است. در این سایت برآن هستیم تا با گردآوری اطلاعات پایه و تخصصی محیط طبیعی ایران، امکان شناسایی آن را برای عموم  مخاطبان فراهم آوریم. همچنین از کلیه علاقه مندان به موضوعات مرتبط با محیط زیست طبیعی و حیات وحش درخواست می شود تا در این زمینه ما را یاری نمایند. Contact Us

   
فون جانوری ایران
   
Dolphin دلفین بینی بطری
فهرست ماهی های ایران

 
Wild Sheep قوچ
فهرست پستانداران ایران
Common Stonchat چک معمولی
فهرست پرندگان ایران

 
 
Marakan
فهرست مناطق چهارگانه ایران

 
Frog قورباقه
فهرست دوزیستان ایران

 
Agama آگاما
فهرست خزندگان ایران

 
 

جدیدترین مقالات
كفتار راه راه Striped Hyaena (Hyaena hyaena )

كفتار راه راه Striped Hyaena (Hyaena hyaena )

کفتار شبيه سگ است؛ اما از سگ‌سانان نيست. کفتارها رفتگرهاي طبيعت هستند. اما زندگي شبانه و چهره‌ای که چندان دل‌چسب نیست، باعث شده است كه در داستان‌ها و افسانه‌ها حيوانات منفوري باشند. در قاره‌ی آسيا و آفريقا پراکنده است. در ايران در اكثر مناطق به‌جز مناطق جنگلي هيركاني تا آذربايجان دیده می‌شود. طول بدن این پستاندار 90 تا 150 سانتي‌متر، طول دمش 25 تا 40 سانتي‌متر، ارتفاع بدنش 70 سانتي‌متر و وزن آن 26 تا 41 كيلوگرم است.

كفتار راه راه   Striped Hyaena  (Hyaena hyaena )

زندگی دلفین ها

بررسی قسمت هایی از زندگی زیر آب دلفین ها

مطالعه اکولوژی پراکنشی پستاندارن دریایی مستقیما به منبع غذایی آنها مربوط می شود .پستانداران دریایی نیز مانند سایر جانوران باید جهت زندگی و تولید مثل غذای کافی و معینی پیدا کنند بدین جهت دلفین های بینی بطری مجبورند تحرک زیادی را انجام داده و منابع غذایی پراکنده ای را سر هم کنند مانند دسته ای از ماهیان که جهت زنده ماندن خورده می شوند. جهت اضافه کردن سایر ابعاد به موضوع : طعمه دلفین های بینی بطری معمولا در مناطق عمیق قرار دارد نه در سطح دریا ، در نتیجه برای دانشمندان بسیار مشکل شده که با دقت و درستی تعیین کنند که آنها چه می خورند. البته دلفین های بینی بطری معمولا برای بدس آوردن غذا نیازی به غواصی عمیق ندارند.

Dolphin دلفین بینی بطری

 


معرفی دلفین های خلیج فارس و دریای عمان

دلفین های خلیج فارس

دلفین ریسو نام علمی : Grampus griseus (G. Cuvier, 1812) نام انگلیسی : Risso's Dolphin, Grey Dolphin وضعیت در لیست قرمز : حداقل نگرانی (Taylor et al.2008) این دلفین به طور معمول در دریای عمان مشاهده می شود .محققان ایران نیز به طور معمول این دلفین را به عنوان دلفینی که در ایران نام می برند.هیچ شرحی در مورد ثبت آن ارایه نشده ولی در سالهای پیش دو عدد در نزدیکی چابهار و شرق جاسک به گل نشسته اند.(Braulik et al.,2008) -2) دلفین بینی بطری اقیانوس

Dolphin دلفین بینی بطری

هوبره  Houbara Bustard (Chlamydotis undulata)

هوبره  Houbara Bustard (Chlamydotis undulata)

هوبره بدني به رنگ قهوه‌اي خاکي و روشن دارد. دسته‌اي پر سفيدرنگ روي پيشاني آن ديده مي‌شود و پرهاي سياه و سفيد بلندي از دو طرف گردن آويزان است. چشمان اين پرنده زرد و درشت است و انتهاي شاه‌پرهاي سياه آن در هنگام پرواز ديده مي‌شود. با‌ل‌هاي هوبره باريک و مستطيل شکل است. طول بدن هوبره 60 سانتي‌متر و طول دو بال آن 150 سانتي‌متر است. .

هوبره  Houbara Bustard (Chlamydotis undulata)

کل (پازن) و بز (Capra aegagrus)

مهارت پازن‌ها در بالارفتن از صخره‌هاي صعب‌العبور بسيار شگفت‌انگيز است. به همين سبب، به آن‌ها سلطان صخره‌ها نام داده‌اند. پازن‌هاي نر، که کل ناميده مي‌شوند، با شاخ‌هاي بلند شمشيرمانند و ريش سياه‌رنگ خود چهره‌اي بسيار آشنا دارند.
كل و بز سلطان صخره‌ها هستند. تقريباً هيچ حيوان ديگري نمي‌تواند مثل آن‌ها روي صخره‌ها حركت كند و پايين نيفتد. بدن اين جانوران طوري شكل گرفته است كه به راحتي مي‌توانند از صخره‌هاي صعب‌العبور بالا بروند.

Wild Goat (Capra aegagrus) کل - پازن

تبلیغات
Photography instead of Hunting


ورود
نام کاربری

كلمه عبورآیا هنوز عضو نشده اید؟
برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

آيا كلمه عبور خود را فراموش كرده ايد ؟
برای درخواست یک كلمه عبور جدید اینجا را کلیک کنید.
زمان باز شدن صفحه: 0.03 ثانيه 932,336 بار بازدید از این سایت صورت گرفته است